BluePink BluePink
XHost
Oferim servicii de instalare, configurare si monitorizare servere linux (router, firewall, dns, web, email, baze de date, aplicatii, server de backup, domain controller, share de retea) de la 50 eur / instalare. Pentru detalii accesati site-ul BluePink.
Open Menu


Zilah megyeszékhely, mondhatnánk Szilágy megye szíve, Románia északnyugati részén, az Erdélyi-szigethegység észak-nyugati nyúlványait képezõ Meszes hegység peremén, a Somlyói medence keleti végén fekszik, a Meszes-kapunak nevezett átjáró alatt, amely évszázadokig Magyarország fõkapuja volt. Zilah városát északnyugati irányban Cigányi melybe még a 19. században beolvadt Vaja-határolja.Keletre Vártelek és Mojgrád vára.Északkeletre közös határa van a Meszesen túl Felsõnyárlóval. Csömörlõ és Ördögkút felé, nyugaton, a határt a Meszes taréján végigvonuló Traján útja képezi.
A városon halad keresztül a Meszesbõl eredõ Zilah patak (régi nevén Erek), mely miután egyesül a Mice-patakkal, Sarmaságon alól ömlik a Krasznába.
Régi okiratokban a város neve több formában szerepel. Anonymus krónikájában ad Zyolc és Ziloc néven fordul elõ, majd 1220-ban a Váradi Registrátumban villa Zilocként említik. 1246-ban curtis pontificalis Zijlac, 1281-ben és 1318-ban Zylah; 1344-ben Zylach; 1473-ban oppidum Zylah, 1750-ben Zilach, 1601-ben Zila, népies alakja Zilaj, és késõbb honosodik meg a ma is használt Zilah név. Románul késõn, csak a XIX. században bukkan fel:1808 Zilahu, Zalahu, 1850-ben Szilaju, népies formája Zălau. Ma a hivatalos neve Zalău. A város német neve, mely már a 19. században eltűnt: Waltenberg, Zillenmarkt vagy Zillermarkt volt.
Bizonyos elméletek szerint a város neve puszta személynévbõl keletkezett magyar névadással. Az alapjául szolgáló személynév köznévi elõzménye a magyar szilánk fűnév.
A város lélekszáma – a 2002-es népszámlálás adatai szerint 62927 lakos, ezek etnikuma rendkívül összetett:80,9 % román, 17,5 % magyar, 1,4 % roma, 0,07 % német, 0,03 % szlovák és 0,097 % más nemzetiségű.

Zilah õsrégi helység, történelme a múlt homályába vész. A vidék felszínformáinak változatossága már a legrégibb idõkben megfelelõ feltételeket biztosít a letelepedésre.

Anonymus, III. Béla névtelen jegyzõje írja a XII. század végén, hogy a magyarok nyugat felõl jövet Zilahra értek, és innen a Meszes vidékére vonultak.
1246-ban IV. Béla a várost az erdélyi püspöknek adományozta. Megállapodtak, hogy újraépětik a tatárdúlás idején tönkretett templomot.
A XIV. és XV. század között Zilah rengeteg kiváltságban részesül: védelmet biztosítanak az összes kereskedõnek, akik áruikat Zilahra, az évi nagyvásárra viszik; megerõsítik a város szabadságjogait; pallosjogot kap, majd mezõváros címet, lakosait felmentik mindenféle vám fizetése alól.
A XVI. és XVII. században a város sokat szenvedett. 1658-ban megtámadták a törökök, késõbb vallon és osztrák zsoldosok fosztogattak. 1676-ban fogadták Tököly Imrét, hívei Zilahon gyülekeztek. 1710 és 1742 között pestisjárvány tombol, mely 1200 emberéletet követel.
1848. május 17-én Wesselényi Miklós jelenlétében elhatározzák a város egyesülését Magyarországgal. Ezt 1849 végén érvénytelenítették, miután az osztrákok elfoglalták a várost.
1870-ben felavatják a Nagykároly-Zilah, 1890-ben a Zilah-Dés vasútvonalat.
1902. szeptember 18-án felavatták a város fõterén Fadrusz János Wesselényi szobrát, valamint a vármegyeháza háta mögött a Tuhutum emlékművet.
1912. április 25-én vezetik be hivatalosan a román közigazgatást.
A XIX. század közepén, a gyáripar elõtt Zilahon 625 különféle kézműves, köztük 484 céhes mester dolgozott. A 47 tagot számláló fazekas céh a legnépesebb céhek egyike volt. A fazekasok egykori nagy száma, külön utcába való településük

Timea Melinda KURTI
Send us Mail
Home Page